Sanoat xavfsizligi va mehnat muhofazasi bo‘yicha xalqaro forum, “O‘zbekneftgaz” AJ tashabbusi bilan o‘tkazilgan va Shurtan GKMda boshlanib, hozirda “Uzbekistan GTL” zavodida davom etdi.
🔹 Forumda ishtirok etayotgan mutaxassislar Ozarbayjon, Qozog‘iston, Rossiya va Tataristonning yirik neft va gaz kompaniyalaridan kelgan ekspertlar, sanoat xavfsizligi va mehnat muhofazasi masalalarini chuqur muhokama qilishmoqda.
💡 Forum davomida, Sanoat, radiatsiya va yadro xavfsizligi qo‘mitasi mutaxassislari XIChOlarida xavfli ish sharoitlarini kamaytirish, ishchilarni himoya qilish, shuningdek, xavfsizlik madaniyatini oshirish bo‘yicha o‘z bilimlarini boshqalar bilan bo‘lishmoqdalar.
🔹 Shuningdek, forum davomida ishtirokchilar “Uzbekistan GTL” zavodi faoliyati bilan tanishib, zavoddagi sanoat xavfsizligi tizimi va innovatsion texnologiyalarni o‘rgandilar. Tadbirda zavodning xavfsiz ishlash jarayonlari, texnik jihatdan rivojlangan inshootlar va innovatsion usullarni qo‘llash tajribalari alohida e’tirof etildi.
📌 Ma'lumot uchun, Uzbekistan GTL — bu O‘zbekistonning GTL (gas-to-liquids) texnologiyasi asosida ishlaydigan yirik zavodi bo‘lib, u tabiiy gazdan sintetik yoqilg‘i mahsulotlarini ishlab chiqaradi. Zavodning yillik quvvati 3,6 milliard kubometr tabiiy gazni qayta ishlashni hamda 1,5 million tonna sintetik yoqilg‘i ishlab chiqarishni ta’minlaydi. Bu loyiha O‘zbekistonning energetika sohasidagi muhim tashabbus bo‘lib, uning asosiy maqsadi — tabiiy gazni qayta ishlash orqali yangi yoqilg‘i turlarini ishlab chiqarish, shuningdek, ekologik jihatdan toza energiya manbalarini yaratishdir. Zavodning faoliyati mamlakatning energetik xavfsizligini ta’minlashga, energiya importidan qochishga va mahalliy sanoatni rivojlantirishga katta hissa qo‘shadi.

Международный форум по промышленной безопасности и охране труда, организованный по инициативе АО «O‘zbekneftgaz», стартовал на Шуртанском ГКМ и продолжился на заводе Uzbekistan GTL.
🔹 В форуме принимают участие специалисты из крупных нефтегазовых компаний Азербайджана, Казахстана, России и Татарстана. Эксперты обсуждают вопросы промышленной безопасности и охраны труда в углублённом формате.
💡 В ходе форума специалисты Комитета по промышленной, радиационной и ядерной безопасности делятся своим опытом в снижении рисков при опасных условиях труда на опасных производственных объектах, защите работников, а также в повышении культуры безопасности.
🔹 Участники форума также ознакомились с деятельностью завода Uzbekistan GTL, изучили систему промышленной безопасности, действующую на предприятии, и применяемые инновационные технологии. Особое внимание было уделено безопасной эксплуатации производственных процессов, технически развитой инфраструктуре предприятия и применению передовых методов.
📌 Для справки: Uzbekistan GTL — крупный завод Узбекистана, работающий по технологии GTL (газ в жидкость). Он перерабатывает природный газ и производит синтетическое топливо. Годовая мощность завода составляет переработку 3,6 млрд кубометров природного газа и производство 1,5 млн тонн синтетического топлива. Проект является одним из важнейших энергетических инициатив страны, направленным на переработку природного газа в новые виды топлива и создание экологически чистых энергоисточников. Деятельность завода способствует укреплению энергетической безопасности страны, сокращению зависимости от импорта энергии и развитию национальной промышленности.