Avtomobillarga propan-butan yoqilg‘isini quyish kundalik jarayon bo‘lib ko‘rinishi mumkin. Biroq ushbu jarayon yuqori mas’uliyat, qat’iy tartib va belgilangan xavfsizlik talablariga to‘liq rioya qilishni talab etadi.
Propan-butan bosim ostida saqlanadigan, yonuvchan xususiyatga ega yoqilg‘i turi hisoblanadi. Shu bois gaz quyish jarayonida xavfsizlik qoidalariga amal qilmaslik inson hayoti, mol-mulk va atrof-muhit uchun jiddiy xavf tug‘dirishi mumkin.
Mazkur mavzuga oid videolavha Qo‘mitaning rasmiy Telegram kanalida e’lon qilingan. Videoni quyidagi havola orqali tomosha qilishingiz mumkin:
Telegram post havolasi: https://t.me/ktnuuz/744
Avtomobilga gaz quyishdan avval transport vositasining gaz ballon uskunalari soz holatda ekani, belgilangan tartibda texnik ko‘rikdan o‘tkazilgani hamda tegishli hujjatlar mavjudligi tekshirilishi zarur.
Bu talab shunchaki rasmiyatchilik emas. Aksincha, haydovchi, yo‘lovchilar, gaz quyish shoxobchasi xodimlari va atrofdagi insonlar xavfsizligini ta’minlashga qaratilgan muhim choradir.
Gaz quyish jarayonida avtomobil dvigateli o‘chirilgan bo‘lishi, haydovchi va yo‘lovchilar transport vositasidan tushishi, ochiq olovdan foydalanilmasligi hamda xavfsizlik bo‘yicha mas’ul xodimlarning ko‘rsatmalariga qat’iy amal qilinishi lozim.
Ayniqsa, gaz ballonlarida shikastlanish, nosozlik yoki belgilangan muddatda texnik ko‘rikdan o‘tkazilmaganlik holatlari aniqlansa, bunday transport vositasiga yoqilg‘i quyish xavfli hisoblanadi.
Transport vositasining gaz ballon uskunalariga oid tegishli hujjatlar taqdim etilmagan hollarda avtomobilga propan-butan quyishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Ushbu cheklov haydovchini noqulay ahvolga solish uchun emas, balki ehtimoliy favqulodda holatlarning oldini olish, inson hayoti va mol-mulk xavfsizligini ta’minlash maqsadida belgilangan.
Gaz quyish shoxobchalarida xavfsizlikni ta’minlash faqat mas’ul xodimlarning emas, balki har bir haydovchining ham vazifasidir. Har bir fuqaro belgilangan qoidalarga rioya qilsa, ko‘plab xavfli holatlarning oldi olinadi.
Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Sanoat, radiatsiya va yadro xavfsizligi qo‘mitasi fuqarolarni, haydovchilarni hamda gaz to‘ldirish shoxobchalari xodimlarini propan-butan quyish jarayonida xavfsizlik talablariga mas’uliyat bilan yondashishga chaqiradi.

Пропан-бутан — это вид горючего топлива, хранящегося под давлением. Поэтому несоблюдение правил безопасности в процессе заправки газом может создать серьезную угрозу для жизни человека, имущества и окружающей среды.
Видеоролик на эту тему опубликован в официальном Telegram-канале Комитета. Посмотреть видео можно по следующей ссылке: Ссылка на пост в Telegram: https://t.me/ktnuuz/744
Перед заправкой автомобиля газом необходимо проверить, находится ли газобаллонное оборудование транспортного средства в исправном состоянии, прошло ли оно технический осмотр в установленном порядке и имеются ли соответствующие документы.
Это требование — не просто формальность. Напротив, это важная мера, направленная на обеспечение безопасности водителя, пассажиров, сотрудников газозаправочной станции и окружающих людей.
В процессе заправки двигатель автомобиля должен быть выключен, водитель и пассажиры должны выйти из транспортного средства, запрещается использование открытого огня, а также необходимо строго следовать указаниям ответственных сотрудников по безопасности.
В частности, если в газовых баллонах обнаруживаются повреждения, неисправности или факты непрохождения технического осмотра в установленные сроки, заправка такого транспортного средства считается опасной.
В случаях непредоставления соответствующих документов на газобаллонное оборудование транспортного средства, заправка автомобиля пропаном-бутаном не допускается.
Это ограничение установлено не для того, чтобы поставить водителя в неудобное положение, а с целью предотвращения возможных чрезвычайных ситуаций и обеспечения безопасности жизни людей и сохранности имущества.
Обеспечение безопасности на газозаправочных станциях — это обязанность не только ответственных сотрудников, но и каждого водителя. Если каждый гражданин будет соблюдать установленные правила, можно будет предотвратить множество опасных ситуаций.
Комитет по промышленной, радиационной и ядерной безопасности при Кабинете Министров призывает граждан, водителей и сотрудников газонаполнительных станций ответственно относиться к требованиям безопасности в процессе заправки пропаном-бутаном.