Aholini va hududlarni xavfli ishlab chiqarish obyektlaridagi avariyalardan muhofaza qilishni taʼminlash hamda davlat organlarini, fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organlarini va aholini sanoat xavfsizligining holati toʻgʻrisida xabardor etish maqsadida xavfli ishlab chiqarish obyektidan foydalanuvchi tashkilot sanoat xavfsizligi deklaratsiyasini ishlab chiqadi.
Ushbu Qonun 4-moddasi 1-bandining
ikkinchi,
uchinchi va
toʻrtinchi xatboshilarida koʻrsatilgan xavfli moddalar Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan belgilangan eng yuqori normaga teng yoki undan ortiq miqdorlarda ishlab chiqariladigan, foydalaniladigan, qayta ishlanadigan, hosil qilinadigan, saqlanadigan, tashiladigan, yoʻq qilinadigan xavfli ishlab chiqarish obyektlari uchun sanoat xavfsizligi deklaratsiyasini ishlab chiqish shart.
Sanoat xavfsizligi deklaratsiyasi xavfli ishlab chiqarish obyektidagi avariya xavfiga berilgan har tomonlama bahoni, avariyaning oldini olish, xavfli ishlab chiqarish obyektidan foydalanuvchi tashkilotning xavfli ishlab chiqarish obyektidan foydalanishga, shuningdek avariyaning kengayib ketishiga yoʻl qoʻymaslik va uning oqibatlarini tugatishga tayyorligini taʼminlash yuzasidan koʻrilgan choralarning qay darajada yetarli ekanligining tahlilini oʻz ichiga olishi kerak.
Sanoat xavfsizligi deklaratsiyasi xavfli ishlab chiqarish obyektini qurish, kengaytirish, qayta qurish, texnik jihatdan qayta jihozlash, konservatsiyalash va tugatishga doir loyiha hujjatlari tarkibida ishlab chiqiladi hamda xavfli ishlab chiqarish obyektidan foydalanuvchi tashkilot rahbari tomonidan tasdiqlanadi.
Xavfli ishlab chiqarish obyektidan foydalanish bilan bogʻliq faoliyatga litsenziya olish uchun murojaat qilingan, sanoat xavfsizligi deklaratsiyasidagi maʼlumotlar oʻzgargan yoki sanoat xavfsizligi talablari oʻzgargan taqdirda, sanoat xavfsizligi deklaratsiyasiga aniqlik kiritiladi yoki u yangidan ishlab chiqiladi.
Xavfli ishlab chiqarish obyektidan foydalanuvchi tashkilotning sanoat xavfsizligi deklaratsiyasini tasdiqlagan rahbari undagi maʼlumotlarning toʻliqligi hamda ishonchliligi uchun belgilangan tartibda javobgar boʻladi.
Sanoat xavfsizligi deklaratsiyasi Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi belgilagan
tartibda ishlab chiqiladi va davlat organlariga, jamoat birlashmalariga hamda fuqarolarga taqdim etiladi.

Industrial safety declaration
In order to ensure the protection of the population and territories from accidents at hazardous production facilities and to inform state bodies, self-government bodies of citizens and the public about the state of industrial safety, an organization operating a hazardous production facility develops a declaration of industrial safety.
For hazardous production facilities where they are manufactured, used, processed, formed, stored, transported, destroyed, hazardous substances specified in the second, third and fourth paragraphs of clause 1 of article 4 of this Law, in quantities equal to or exceeding the maximum standards established by the Cabinet of Ministers Republic of Uzbekistan, the development of an industrial safety declaration is required.
The industrial safety declaration should include a comprehensive assessment of the risk of an accident at a hazardous production facility, an analysis of the adequacy of measures taken to prevent an accident, ensure the preparedness of the organization operating the hazardous production facility for the operation of a hazardous production facility, as well as to localize and eliminate the consequences of the accident.
The industrial safety declaration is developed as part of the design documentation for the construction, expansion, reconstruction, technical re-equipment, conservation and liquidation of a hazardous production facility and is approved by the head of the organization operating the hazardous production facility.
The industrial safety declaration is specified or developed again in the case of applying for a license for activities related to the operation of a hazardous production facility, changes in the information contained in the industrial safety declaration, or in case of changes in industrial safety requirements.
The head of the organization operating the hazardous production facility, which approved the industrial safety declaration, is responsible in the established manner for the completeness and accuracy of the information contained therein.
The industrial safety declaration is developed and provided to state bodies, public associations and citizens in the manner established by the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan.